Ahojte všetci,
na tomto blogu by som chcela nájsť ľudí podobných mne. Chcem vytvoriť priestor, pre tých, ktorí sa chcú slobodne porozprávať o svojich problémoch, starotiach ale aj radostiach v živote. Toto by mohlo byť miesto, kde sa ľudia nemusia hanbiť za to, čo cítia a prežívajú, kde sme si všetci rovní a kde medzi sebou nerobíme rozdiely. Môžme sa tu podeliť o svoje skúsenosti a navzájom si poradiť ako zvládať ťažké životné situácie. Tk len píšte a píšte... aby aj ostatní vedeli, že tu nie sú sami.

streda 8. septembra 2010

Panická porucha

Panická porucha je psychická porucha, ktorá sa prejavuje častými záchvatmi paniky, vyhýbaním sa situáciám, v ktorých k panike došlo a strachom z očakávania ďalšieho záchvatu, čo v konečnom dôsledku vedie k výraznému obmedzeniu životného štýlu človeka i celej jeho rodiny. Hlavnou črtou sú opakované záchvaty masívnej úzkosti (paniky), ktoré nie sú obmedzené na žiadnu určitú situáciu a nemožno ich predvídať.

Panický záchvat je stav vystupňovanej úzkosti a strachu, ktorý sa výrazne prejavuje v telesnom prežívaní a správaní človeka. Panický záchvat prichádza náhle, nepredvídateľne a nie je obmedzený na žiadnu špecifickú situáciu alebo súhrn okolností. Človek prežíva intenzívny strach, pocit, že sa niečo hrozného prihodí, strach zo straty sebakontroly, zo zošalenia a takmer vždy sa objavuje strach z umierania. Jednotlivý záchvat obvykle trvá niekoľko minút (5-20 min), výnimočne až 2 hodiny. Po záchvate často pretrváva triaška, napätie a vyčerpanie, niekedy dochádza k uvoľneniu až letargii. Na panický záchvat často naväzuje trvalý strach z ďalšieho záchvatu (anticipačná úzkosť - úzkosť z očakávania). Bežnou reakciou na záchvat paniky je snaha uniknúť zo situácie, kde k panike došlo alebo čo najrýchlejšie vyhľadať pomoc a bezpečie, napríklad privolanie rýchlej záchrannej služby. Ojedinelý záchvat paniky zažije vo svojom živote väčšina ľudí, neznamená to ešte duševnú poruchu ani poruchu adaptácie. Záchvat úzkosti a strachu je spojený s radom telesných príznakov.

Panický záchvat dostáva každoročne asi 10 -12 %ľudí, teda každý 8. - 10. z nás. Panickou poruchou ochorie každý rok asi 1 -3 % osôb. U žien sa objavuje dvakrát častejšie než u mužov. Prvý atak prichádza nezriedka v období vážnej životnej choroby, nehody, po strate blízkeho človeka, prerušením partnerského vzťahu, odlúčením od rodiny (nástup do školy, do zamestnania mimo domova). Rizikovým je aj obdobie šestonedelia, zvýšená alebo znížená porucha štítnej žľazy, požitie niektorých psychoaktívnych látok, ako napríklad marihuana, LSD a kokaín.

1 komentár:

  1. Také jsem dlouho bezvýsledně bojoval s panickou poruchou, pak mi však byla doporučená poměrně nová forma léčby jménem EMDR terapie a od té doby se můj stav o hodně zlepšil.

    OdpovedaťOdstrániť